۱۳۹۷ اردیبهشت ۱۰, دوشنبه

چرا در ایران برخی شرکت ها به راحتی رفتار غیر اخلاقی و غیر قانونی دارند؟

در ایران برخی افراد و شرکتها به فعالیتهای خلاف اخلاق تجارت و غیر قانونی مشغولند ولی پلیس و دولت و حکومت بی تفاوت هست و حتی از آنان حمایت نیز می کند!

دیده اید که پیامک می زنند که رنگ مورد علاقه تان را پاسخ پیامک بفرستید تا پورشه برنده شوید و فرد بی خبر از همه جا می فرستد و چند هزار تومان از شارژ موبایلش کم میشود!

دیگری پیامک می دهد که یخچال برنده شده اید 50 هزار تومان بفرستید تا بیاوریم ولی خبری نمیشود.

شرکت ها تعهداتی تقبل می کنند که هرگز اجرا نمی کنند.

در اینترنت برخی شرکتها به دروغ خود را نماینده رسمی فلان شرکت اروپایی یا آمریکایی معرفی کرده ولی هیچ تعهدی ندارند و پول خریدار را به باد میدهند.

نمونه اش شرکت فراسو سامانه پاسارگاد است که چندین سال به دروغ خود را اولین نماینده رسمی شرکت خارجی WHMCS معرفی می کرد و پول ایرانیان را گرفته وخبری از لیسانس (مجوز) دائمی نبود. ایشان شکایتی از سایت فنسالار کرده و در نتیجه اینجانب رفتم سایتشان را مشاهده کردم دیدم در قسمت فروش whmcs دست از ادعای نماینده رسمی بودن برداشته ولی کماکان به فروش WHMCS مشغول است.

متاسفانه نحوه رسیدگی در پلیس و قوه قضائیه بگونه ای است که این شرکتها و افراد جرات پیدا می کنند ده ها و صدها بار چنین کنند و حتی بعد از مدتی خودشان شاکی میشوند و پول مردم را که میخورند یک چیزی هم طلبکار میشوند!

لازم به ذکر است شرکت مذکور را متهم به کلاهبرداری نکردیم بلکه اعلام کردیم با توجه به تعریف حقوقی کلاهبرداری کاری که این شرکت می کند میتواند مصداق کلاهبرداری باشد. تعریف حقوقی کلاهبرداری کلیک کنید.

من متنی در انجمن گفتگوی وب هاستینگ تاک نوشتم که اینجا نیز کپی آن را نوشته ام.

درود
چند نکته مهم را در ابتدای مبحث به اطلاع شما عزیزان می رسانم.
1- در انجمن وبهاستینگ تاک باید اجازه داده شود کاربران اگر از شرکت یا اشخاص انتقاد کنند می بینیم هر چند وقت یکبار از افراد یا شرکتهای مختلف انتقاد یا حتی فحاشی می کنند برخ از سوی مدیریت حذف میشود و برخی دیگر حذف نمیشود.
2- شرکت فراسو سامانه پاسارگاد از مشتریان این انجمن گفتگو هست و همیشه آگهی به این انجمن میدهد خواهشمندم این مسئله باعث نشود این مطلب حذف شود.
3- به علت نبود نظام نظارتی درست و کارامد برخی از شرکتها تبلیغات واهی می کنند که مصداق کلاهبرداری میتواند باشد. برای مثال فراسو سامانه پاسارگاد خود را نماینده whmcs معرفی می کرد (ولی جدیدا چنین تبلیغی نکرده اسکرین شات 2011 تا 2016 سایتشان موجود است که چنین تبلیغ می کرده) و برای اینجانب 250 دلار این نرم افزار را خریده در سال 2011 که بعد از مدتی لایسنسش غیر فعال شده و ایشان پاسخگو نیستند.
4- ایشان از ما شکایت کرده که چرا این مطلب را به اطلاع دیگران رسانده ایم!
5- ایشان به من گفته موضوع نارضایتی شما از نحوه فروش و تبلیغات فراسو فوقش یک شکایت حقوقی است ولی اینکه اطلاع رسانی کردین،جرم کیفری است و فراسو از من شکایت کرده است!
6- پلیس فتا به من تلفن زده می گوید باید بیایید فلان اداره پلیس پاسخگو باشید. ( من متعجبم! چون اینجانب چند مورد شاکی حقوقی و کیفری بودم پلیس گفته فقط ما نامه ای مبنی بر شکایت شما و مراجعه شما به پلیس می نویسیم و حتی مهر هم نزدند گفتند این نامه را ببرید دادسرا یا شورای حل اختلاف پیگیری کنید بعد از شکایت کردین نامه میدن به طرف مقابل شما بیاید دادگاه اگر در دادگاه محکوم شد و دادگاه حکم کتبی مبنی بر دستگیر کردن داد این با پلیس است و پلیس گفت نمی تواند کسی را احضار کند!)

7- اسکرین شات صفحه وب تبلیغات قبلی فراسو که ادعا میکرد اولین نماینده رسمی WHMCS در ایران است به این پست پیوست شده است.

8- خواهشمندم اگر کسانی دیگر از فراسو شکایت دارند به اینجانب اطلاع دهند:

fansalar.com@gmail.com
‌ماده 1 قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشاء اختلاس و كلاهبرداري -هركس از راه حيله و تقلب مردم را به وجود شركتها يا تجارتخانه‌ها يا كارخانه‌ها يا موسسات موهوم يا به داشتن اموال و اختيارات واهي‌فريب دهد يا به امور غير واقع اميدوار نمايد يا از حوادث و پيشامدهاي غير واقع بترساند و يا اسم و يا عنوان مجعول اختيار كند و به يكي از وسايل‌مذكور و يا وسايل تقلبي ديگر وجوه و يا اموال يا اسناد يا حوالجات يا قبوض يا مفاصاحساب و امثال آنها تحصيل كرده و از اين راه مال ديگري را ببرد،‌كلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از يك تا هفت سال و پرداخت جزاي نقدي معادل مالي كه اخذ كرده است محكوم‌مي‌شود.
‌در صورتي كه شخص مرتكب بر خلاف واقع عنوان يا سمت ماموريت از طرف سازمانها يا مؤسسات دولتي يا وابسته به دولت يا شركتهاي دولتي يا‌شهرداريها يا نهادهاي انقلابي و بطور كلي قواي سه گانه و همچنين نيروهاي مسلح و نهادها و مؤسسات مأمور به خدمت عمومي اتخاذ كرده يا اينكه‌جرم با استفاده از تبليغ عامه از طريق وسايل ارتباط جمعي از قبيل راديو، تلويزيون، روزنامه و مجله يا نطق در مجامع و يا انتشار آگهي چاپي يا خطي‌صورت گرفته باشد يا مرتكب از كاركنان دولت يا مؤسسات و سازمانهاي دولتي يا وابسته به دولت يا شهرداريها يا نهادهاي انقلابي و يا بطور كلي از‌قواي سه گانه و همچنين نيروهاي مسلح و مأمورين به خدمت عمومي باشد، علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، از دو تا ده سال و انفصال ابد از خدمات‌دولتي و پرداخت جزاي نقدي معادل مالي كه اخذ كرده است محكوم مي‌شود.

هیچ نظری موجود نیست: